Kategoriler

Araç İçin Ses Sistemi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç İçin Ses Sistemi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ses sistemi, birden fazla bileşenin bir araya gelerek, hoparlörden güçlü ses çıkmasını sağlayan sistemdir. Ses sistemleri geniş kitlelere hitap edebilmek için zaruri bir şekilde olması gereken aygıtlardandır. Sadece geniş kitlelere hitap etmek dışında kişisel olarak da tercih edilmektedir.

Ses Sisteminin Kulanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde grafiksel, göze hitap eden olgular kadar kulağa hitap eden sesler de insan üzerinde etkilidir. Bu açıdan ses sistemlerinin gerek evimizde gerek düğün salonlarında gerekse araçlarda olmak üzere kullanım alanları geniştir. Hemen hemen sis sistemi kullanmayan sinema salonu, düğün salonu yok hükmündedir. Düğün salonu gibi kalabalık ortamlarda sesin daha iyi duyulabilmesi için farklı ses sitemleri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra okullarda veya farklı platformlarda yapılan programlarda ses sisteminin bulunması gerekmektedir.

Günümüzde ses sistemlerinin en çok kullanım alanları hiç şüphesi ki araç ses sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç sistemlerinin içerisinde ise en çok oto ses sistemi tercih edilmektedir. İnsanlar kendi özel araçlarıyla işlerine giderken, seyahat ederken yolculuğu keyifli hale getirmek için müzik dinlemektedirler. Birçok otomobilin kendi orijinal ses sistemi, ses kalitesi açısından kullanıcılarına zevk vermemektedir. Bundan dolayı insanlar otomobilleri için harici oto müzik sistemi ile bu ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Otomobil İçin Ses Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç için tercih edilen ses sitemlerini oluşturan bir takım bileşenler vardır. Bu bileşenler sesin kaliteli ve uyumlu bir şekilde duyulması için organize çalışan ekipmanlardır. Ses sisteminde bulunan bileşenler şunlardır;
1)Ana Ünite; ana ünite bir ses sisteminin beynini oluşturmaktadır. DVD ya da CD çalar olarak da ifade edilmektedir.
2)Amplifikatör; bu bileşenin görevi, ana ünite bileşeninden aldığı sinyalin kalitesini ve gücünü yükselterek hoparlöre iletilmesini sağlamaktadır.
3)Hoparlörler; sesin çıktığı bileşendir.
4)Subwoofer; müziklerdeki bas seslerin dinleyicilere ulaşmasını sağlar.
5)Tweeter; müziklerdeki tiz seslerin iletilmesini sağlayan bir bileşendir.
 
Otomobiller için ses sistemlerinin seçilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hiç şüphesiz ilk yapmamız gereken otomobil ses sistemi için ne kadar bir bütçeye sahip olunduğudur.

Hoparlör seçiminde dikkat etmeniz gereken, hoparlörü kullanacağınız aracınız büyüklüğü ve genişliğidir. Aracı kapasitesinin çok üstünde bir hoparlör takmanız maddi zarardan başka bir kazanç sağlamayacaktır.

Ses sistemi seçiminde dinlenilen müziğin tarzı da çok önemlidir. Genelde bas müzikler tercih ediliyorsa subwoofer denilen bileşenin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Tiz müzik dinlemeyi sevenler için ise tweeter denilen bileşenin kaliteli olması gerekmektedir.

13.4.2020

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.